مدیرکل هنرهای تجسمی: بینال ها رکن هنرهای تجسمی هستند

به گزارش خبرنگار هنرهای تجسمی ایرنا مجید ملا نوروزی شامگاه سه شنبه در آیین افتتاحیه هفتمین جشنواره ملی دوسالانه مجسمه سازی که در موزه هنرهای معاصر برگزار شد افزود: دوسالانه ها باید توسط خود انجمن ها برگزار شود، دوسالانه عکس و نگارگری و مجسمه سازی را در اختیار جامعه هنری قرار دادیم که خود تصمیم بگیرند ، داوری کنند و تم بگذارند و ما تنها نقش حمایت کننده مالی و امور دیگر را داشته باشیم.
وی تصریح کرد: امروز میتوانیم قرارداد برگزاری هشتمین بینال مجسمه سازی را ببندیم.
او ادامه داد: خوشحالیم که این اتفاق افتاد و امیدوارم این قدمها ما را رهنمون کند تا انجمن نقاشان و سفالگران نیز جشنواره و نمایشگاه دوسالانه برگزار کنند.
ملانوروزی با اشاره به موضوع انتخاب شده 'وضعیت' برای این دوسالانه گفت: موضوع انتخابی یک تم فلسفی است که برای جامعه هنری بسیار سخت بود این موضوع یا تم باید در جانمایه هنر اتفاق بیفتد به نگاه اشرافی و معنوی هنر خیلی اندیشیده نشده و یک مانیفیست تعیین نشده که هنرمندان بر اساس آن کار کنند.
وی گفت: یک فضا به وجود آمده است که حکمت با ما گره زده و ما را به فلسفه معنوی رهنمون می کند.
ملانوروزی افزود:این دوسالانه برگرفته از آرای دکتر شایگان است به دلیل این که وی تنها فیلسوفی است که بیانیه صادر نمی کند و در سال های اخیر نشان می دهد که علاوه بر آشنایی با فرهنگ و بوم این سرزمین فرهنگ غرب را نیز به خوبی شناخته و در فضای معاصر گره خورده است.
وی گفت: تم وضعیت، انتخاب بسیار خوبی بود چون در همین چهار ماه ، موزه هنرهای معاصر کلیات وضعیت را نشان می دهد که وضعیت انسان و کنار گذاشتن سنت های قدیمی ما در هنر معاصر، به هنرمندی بر میخوریم که از هنرهای 5 هزار سال ایران شیر ایرانی استفاده میکند و نمایشگاه می گذارد.
وی ادامه داد: هنرمند نمیتواند در دنیای شبکه ای امروز که جهانی شده حضور داشته باشد و فرهنگ غنی خود را نادیده بگیرد و این موضوعی است که در این نمایشگاه میبینید .
مدیرکل هنرهای تجسمی بیان داشت: برای یک هنرمند سخت بود که تم خودش را با تم یک فیلسوف پیوند دهد و خوانش هنری تعریف کند اما هنرمندان ما به خوبی توانسته اند این خوانش را نشان دهند .
وی گفت: جانمایی آثار شاید خوب به نظر نرسد این اشکال موزه است چون برای نمایشگاه نقاشی تعریف شده ما نیاز به یک فضای خاصتر و بزرگتر برای دوسالانه مجسمه سازی داریم .
ملا نوروزی ابراز امیدواری کرد که سایر انجمنهای هنرهای تجسمی با یک خرد جمعی بتوانند بینالهای مرتبط با خود را به موقع برگزار کند.
هفتمین جشنواره و نمایشگاه دوسالانه ملی مجسمه سازی ایران از 14 شهریور تا 22 مهر در موزه هنرهای معاصر تهران دایر است.
فراهنگ** 9338**1823
خبرنگار: صدیقه بهارلو ** انتشار: طاهره نبی اللهی