مجسمه ها به موزه هنرهای معاصر رفتند/ دوسالانه حرفه ای

فتمین دوسالانه مجسمه سازی تهران عصر روز گذشته ۱۴ شهریور در موزه هنرهای معاصر تهران افتتاح شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، مراسم افتتاحیه هفتمین دوسالانه مجسمه سازی تهران عصر سه شنبه ۱۴ شهریورماه در سینما تک موزه هنرهای معاصر تهران برگزار شد.

مجید ملانوروزی مدیرکل دفتر هنرهای تجسمی وزارت ارشاد، علی محمد زارع سرپرست موزه هنرهای معاصر تهران، معصومه مظفری، بابک اطمینانی، محمد حسین عماد، علی فرامرزی، عباس مشهدی زاده، سید مجتبی موسوی، نگار نادری پور، کامبیز صبری، هلیا دارابی، بهداد لاهوتی در این مراسم حضور داشتند.

کورش گلناری دبیر هفتمین دوسالانه مجسمه سازی تهران در ابتدای این مراسم گفت: حدود ۱۴ ماه است که در انجمن هنرمندان مجسمه ساز و مرکز هنرهای تجسمی در تلاش هستیم تا دوسالانه پس از  ۶ سال وقفه برگزار شود. دوسالانه قلب تپنده ای برای جامعه هنری است و  انتظار می رود برای رشد فضای حرفه ای و جدی هنر بتوانیم آن را به جایگاه واقعی اش برسانیم.

وی ادامه داد: امروز در بسیاری از شهرهای ناشناخته و در کشورهایی نه چندان پیشرفته بی ینال های مجسمه سازی برگزار می شود که شهرت بسیاری هم پیدا کرده اند. من فکر می کنم دوسالانه تهران می تواند با شکل حرفه ای تر مانند بسیاری از این بی ینال ها برگزار شود و تبدیل به یک برند شود.

گلناری بیان کرد: ما امسال نخواستیم از یک نظم شدید استفاده کنیم  و از افرادی که بیرون از انجمن فعالیت می کنند و یا فارغ التحصیل رشته ای غیر از مجسمه سازی هستند هم آثاری را پذیرفتیم و این به نظر حسن بی ینال است. به اعتقاد ما امروز گرایش های هنری و فضا و عرصه هنر گسترده شده و امروز ترکیبی از فضاهای بینارشته ای است که حاصل اش به هنر معاصر معنا می بخشد.

دبیر هفتمین دوسالانه مجسمه سازی تهران گفت:جدای از این مسأله ما اهتمام داشتیم که فضای نظری و فکری را برای این بی ینال مفروض کنیم. مرسوم است که با پایان هر بی ینال تِم بی ینال بعدی را مشخص می کنند اما ما چیزی حدود هفت ماه قبل از برگزاری نمایشگاه تِم آن را معرفی کردیم و این فرصت مناسبی برای آن بود تا هنرمندان بتوانند فکر کنند، ایده پردازی کنند و سپس نتیجه بگیرند. از طرفی در بی ینال های گذشته مستند سازی جدی گرفته نشده بود و ما تلاش کردیم تا کاتالوگی از بی ینال ۵، ۶ و ۷ تهیه کنیم چراکه اعتقاد داریم این حداقل سندی است که ما می توانیم به واسطه آن برای تفسیر در آینده و برای تاریخ هنر این کشور به جای بگذاریم.

مجید ملانوروزی در ادامه این مراسم گفت: بی ینال ها مهم ترین رکن هنرهای تجسمی هستند و ما از ابتدا اعتقاد داشتیم که این اتفاق باید توسط خود انجمن ها صورت بگیرد.

او ادامه داد: متاسفانه در این سال ها بی اعتمادی بسیار است و این خود بخشی از وضعیت معاصر است که تِم این دوسالانه نیز هست. ما به برگزاری ۲ بی ینال عکاسی و نگارگری و حالا مجسمه سازی این فرصت را ایجاد کردیم تا انجمن ها خودشان تصمیم بگیرند، تدبیر کنند و برگزار کننده باشند و ما نیز به عنوان یک حمایت کننده و به عنوان رئیس شورای سیاست گذاری قدم ها را به سوی آینده رهنمون کنیم اما مهم ترین مسأله این است که از همین امروز بتوانیم برای بی ینال بعدی تصمیم بگیریم.

وی بیان کرد: موضوعی که دوستان برای این دوره انتخاب کرده اند حاصل نوعی نگاه فلسفی است. وقتی به گذشته نگاه می کنیم شاید خیلی اندیشه در هنر این مرز و بوم تجلی پیدا نکرده است. ما مکاتب فلسفی بسیاری داشتیم اما هیچ کدام از آن ها مانیفستی نداشتند که نقاشان و هنرمندان ما بخواهند بر اساس آن اثری خلق کنند. امروز باید این فرصت ایجاد شود که همه کارگزاران هنر و فرهنگ با تکیه بر فلسفه، کلام و دیگر مسائل حکمت خود را به جهان فلسفه گره بزنند.

ملانوروزی گفت: امروز وضعیت به گونه ای است که انسان نمی تواند در دنیای شبکه ای مک لوهان حضور داشته باشد و فرهنگ را نادیده بگیرد  و معاصریت بخشی و یا جزئی از زندگی هر فرد است. با این تفسیر ما امروز می توانیم آثاری در سطح اول فضای هنر جهانی را ببینیم. آثاری که جان مایه آن ایرانی است و پشتوانه ای شرقی دارد اما از هنر معاصر جهانی جدا نیست و به واقع سخت است که هنرمند بتواند خود را با اندیشه فیلسوفی چون شایگان تطبیق بدهد.

ملانوروزی اظهار کرد: از این که این نمایشگاه در موزه هنرهای معاصر برگزار می شود بسیار خوشحالیم اما دیوارهای موزه به شدت به یکدیگر نزدیک است و ما نیاز به فضای بزرگ و خاصی برای نمایش این آثار داریم و امیدوارم برای دوره بعد در فضایی خاص و در مکان دیگری اتفاق بیافتد.

در ادامه این مراسم گروه موسیقی ایل به اجرای زنده پرداختند و سپس حضار از نمایشگاه دوسالانه بازدید کردند.

اجرای این مراسم به عهده مهسا ملک مرزبان بود.

در این نمایشگاه ۷۸ اثر در بخش مسابقه و ۱۶ اثر در بخش مدعوین به نمایش در آمده است.

نمایشگاه آثار هفتمین دوسالانه مجسمه سازی تهران با تِم "وضعیت" تا ۲۲ مهر ماه در محل موزه هنرهای معاصر تهران برقرار است.