به ازای هر ترور و تخریب، باید خلق کرد و تعادل را به وجود آورد

ندیم کرم گفت: خلق یک اثر هنری فقط یک نقاشی، مجسمه و ... نیست بلکه به کار پژوهشی مداوم نیاز دارد.

به گزارش ایلنا، ندیم کرم (داور لبنانی هفتمین دوسالانه مجسمه‌سازی تهران) که تاکنون پروژه‌های متعدد هنری را در کشورهای مختلف طراحی و اجرا کرده است، گفت: با توجه به سیستم اجتماعی که در مقابل ما قرار دارد، هنرمندان و مجسمه‌سازان باید تلاش کنند به معنی واقعی اشیا برسند.

کرم درباره هفتمین دوسالانه مجسمه‌سازی تهران گفت: این دوسالانه با افتتاحیه‌ای پرشور آغاز شد و باتوجه به آثاری که در دوسالانه دیدم، هنوز جای زیادی برای تلاش بیشتر است تا به معنا و روح اشیا برسیم.

کرم در ادامه به پروژه‌های هنری خود پرداخت و با ارائه تصاویر نمونه‌هایی از  آنها ازجمله پرفورمنس معماری، بودن یا نبودن، قتل عام، پروژه ابر، ابر و دود، افکار بدون مرز، فریاد و سکوت و ... توضیحاتی درباره این آثار بیان کرد.

این مجسمه‌ساز و معمار گفت: اگر روزنامه‌ها را نگاه کنید خبر کشته شدن و تخریب در آن زیاد است اما ممکن است درباره خلق کردن خبری در روزنامه‌ها نباشد. تجمیع خلق کردن‌ها ما را پیش می‌برد، هرچه بیشتر اطراف ما را تخریب می‌کنند، ما بیشتر خلق می‌کنیم اما این تعادل آسان نیست.

ندیم کرم با تاکید بر ضرورت پژوهش در کار هنری افزود: خلق یک اثر هنری فقط یک نقاشی، مجسمه و ... نیست بلکه به کار پژوهشی مداوم نیاز دارد.

او در ادامه گفت: کشورها، شهرها و جهان در یک پوچ‌گرایی گیر افتاده‌اند که در آن‌ها تخریب صورت می‌گیرد بنابراین باید صد برابر تلاش خلاقانه انجام شود تا بتوان با اتفاق تخریب مقابله کرد.