هرچه بیشتر اطرافمان را تخریب کنند باید بیشتر اثر هنری خلق کنیم

ندیم کرم داور لبنانی هفتمین دوسالانه مجسمه‌سازی معتقد است به ازای هر کسی که ترور و کشته می‌شود یا تخریب‌هایی که پیرامونمان صورت می‌گیرد، باید اثر هنری خلق کنیم و تعادل ایجاد کنیم.

به گزارش خبرگزاری مهر، ندیم کرم داور لبنانی هفتمین دوسالانه مجسمه سازی تهران در چهارمین نشست همایش بین‌المللی دوسالانه که ۱۹ شهریور در موزه هنرهای معاصر تهران برگزار شد به ایراد سخنرانی پرداخت.

وی که تاکنون پروژه‌های متعدد هنری را در کشورهای مختلف طراحی و اجرا کرده است، گفت: با توجه به سیستم اجتماعی که در مقابل ما قرار دارد، هنرمندان و مجسمه‌سازان باید تلاش کنند به معنی واقعی اشیا برسند.

کرم درباره هفتمین دوسالانه مجسمه سازی تهران بیان کرد: این دوسالانه با افتتاحیه‌ای پرشور آغاز شد و با توجه به آثاری که در دوسالانه دیدم، هنوز جا برای تلاش بیشتر وجود دارد تا به معنا و روح اشیا برسیم.

کرم در ادامه به پروژه‌های هنری خود پرداخت و با ارایه تصاویر نمونه‌هایی از  آنها از جمله پرفورمنس معماری، بودن یا نبودن، قتل عام؛ پروژه ابر، ابر و دود، افکار بدون مرز، فریاد و سکوت و... توضیحاتی درباره این آثار بیان کرد.

این مجسمه ساز و معمار اظهار کرد: اگر روزنامه‌ها را نگاه کنید خبر کشته شدن و تخریب در آن زیاد است اما ممکن است درباره خلق کردن خبر در روزنامه‌ها کم باشد. تجمیع آثار خلق شدنی و به طور کلی آثار هنری ما را در این دنیا پیش می‌برد، به این معنا که هرچه بیشتر اطراف ما را تخریب می‌کنند، ما بیشتر خلق می‌کنیم  هرچند رسیدن به این تعادل آسان نیست.

ندیم کرم با تاکید بر ضرورت پژوهش در کار هنری ادامه داد: خلق یک اثر هنری فقط یک نقاشی، مجسمه و ... نیست بلکه به کار پژوهشی مداوم نیاز دارد. کشورها، شهرها و جهان در یک پوچ‌گرایی گیر افتاده‌اند که در آنها تخریب صورت می‌گیرد بنابراین باید صد برابر تلاش خلاقانه انجام شود تا بتوان با اتفاق تخریب مقابله کرد.