بازدیداعضای شورای شهر از هفتمین دوسالانه مجسمه‌سازی تهران

اعضای شورای شهر تهران از هفتمین دوسالانه ملی مجسمه‌سازی تهران بازدید کردند.
بازدیداعضای شورای شهر از هفتمین دوسالانه مجسمه‌سازی تهران / آغاز رابطه مستمر بین شورای شهر و انجمن‌های تجسمی

سرویس تجسمی هنرآنلاین: اعضای شورای شهر تهران عصر روز دوشنبه 20 شهریور ماه از نمایشگاه هفتمین دوسالانه مجسمه‌‌سازی تهران در موزه هنرهای معاصر تهران بازدید و با هیئت مدیره انجمن هنرمندان مجسمه‌ساز ایران و برگزارکنندگان دوسالانه گفتگو کردند.

در این دیدار مجید ملانوروزی مدیرکل دفتر هنرهای تجسمی ارشاد، محمدجواد حق‌شناس، زهرا نژاد بهرام و الهام فخاری از شورای شهر تهران، سیدمجتبی موسوی معاون فرهنگی و هنری سازمان زیباسازی شهر تهران، نگار نادری‌پور رئیس هیئت مدیره انجمن مجسمه‌سازان، بهداد لاهوتی دبیر اجرایی هفتمین دوسالانه مجسمه‌سازی تهران، روح‌الله شمسی‌زاده، بیژن غنچه‌پور و محمدرضا یزدی از اعضای هیئت مدیر انجمن مجسمه‌سازان حضور داشتند.

موزه برای رویدادهایی از این دست طراحی نشده است

دکتر مجید ملانوروزی در ابتدای این نشست گفت: ما از این که دوسالانه در محل موزه هنرهای معاصر تهران برگزار می‌شود خوشحالیم اما به اعتقاد بسیاری از صاحبنظران موزه برای رویدادهایی از این دست طراحی نشده است و ما مجبور هستیم رویدادهای مهمی هم چون دوسالانه‌ها را در این مکان برگزار کنیم.

او ادامه داد: جدای از این مسائل ما معتقدیم که امروز فضای مناسبی برای برگزاری برخی آرت‌فرها و یا دوسالانه‌های بین‌المللی را هم نداریم تا بتوانیم گالری‌ها و یا هنرمندان بسیاری را برای برگزاری نمایشگاه در ایران ترغیب کنیم.

بازدید اعضای شورای شهر از نمایشگاه دوسالانه مجسمه سازی تهران در موزه هنرهای معاصر

مدیرکل دفتر هنرهای تجسمی وزارت ارشاد گفت: متاسفانه بعد از انقلاب اسلامی هیچ فضایی برای رویدادهای هنری بزرگ مانند همین دوسالانه و یا آرت‌فرها صورت نگرفته است. ما معتقدیم که نمایشگاه بین‌المللی تهران در حال حاضر فضای مناسبی برای این‌گونه رویدادهاست که اگر شهرداری تهران اهتمامی کند می‌توانیم از این پس رویدادهایی از این دست را در محل نمایشگاه بین‌المللی برگزار کنیم.

 دوسالانه مجسمه‌سازی فرصت برای همکاری شورای شهر و هنرمندان

دکتر زهرا نژاد بهرام عضو شورای شهر تهران در ادامه این نشست ضمن بیان تاثیرات غنی هنر به عنوان یک امر کاربردی بر زندگی مردم گفت: رسالت هنر آن است که در جهت بهسازی زندگی مردم هزینه شود. هنر موجب آن می‌شود که زندگی مردم با جنس و شکلی خاص تعریف شود.

او ادامه داد: من اعتقاد دارم علیرغم همه تاثیراتی که این نمایشگاه‌ها دارند باید آن را به طور گسترده‌ای نیز در شهر تزریق کرد. ما نباید هنر را در چهارچوب گالری‌ها محبوس کنیم و اگر هنر در گالری‌ها و موزه‌ها باقی بماند واقعیت خودش را عرضه نمی‌کند. ما باید به گونه‌ای عمل کنیم که تاثیرات هنر به خصوص مجسمه‌سازی را در جای جای شهر ببینیم و از این بابت ما در کمیسیون فرهنگی شورای شهر، حمایت‌های لازم را انجام خواهیم داد تا با تامین برخی هزینه‌ها فرصتی برای تعالی سبک زندگی ایرانی که در وظایف ما تعریف شده است، ایجاد کنیم.

بازدید اعضای شورای شهر از نمایشگاه دوسالانه مجسمه سازی تهران در موزه هنرهای معاصر

این عضو شورای شهر تهران گفت: یکی از مکان‌هایی که در تجاری سازی هنر نقش اساسی ایفا می‌کند شهر است. ما در سازمان زیباسازی و در کمیسیون اجتماعی و فرهنگی شورای شهر تلاش می‌کنیم تا ظرفیت‌های مناسبی را برای احداث و یا در نظر گرفتن یک مکان ثابت برای رویدادهای هنری ایجاد کنیم.

خانم دکتر نژاد بهرام افزود: ما می‌توانیم در قالب طرح ارتقاء کیفیت سبک زندگی ایرانی این مسائل را طرح و تصویب کنیم و برگزاری نمایشگاه دوسالانه مجسمه‌سازی می‌تواند یک فرصت خوب برای ادامه همکاری‌ها فراهم کند تا جدای از داشتن یک نمایشگاه حرفه‌ای آن‌گونه که در جهان مرسوم است، فضایی برای فروش آثار هنری نیز ایجاد شود.

دو دوره بی‌ینال را در دوره چهارساله خدمت‌مان اجرا می‌کنیم

دکتر محمدجواد حق‌شناس دیگر عضو شورای شهر تهران و رییس کمیسیون فرنگی و اجتماعی در ادامه این نشست ضمن تمجید از برگزاری این دوسالانه گفت: من در همین ابتدا قول می‌دهم که در دوره 4 ساله‌ای که ما در شورای شهر هستیم دو دوره از این رویداد هنری را ما برگزار می‌کنیم.

او ادامه داد: ظرفیت‌های مجسمه‌سازی ما بسیار بزرگ‌تر از سطح منطقه است. ما بیستون و تخت جمشید را در پیشینه تاریخی خود داریم. ما متاسفانه در زمینه هنر در یک دوره 50 ساله از عدد 5 به عدد 105 رسیده‌ایم و سال‌هاست که در عرصه بین‌المللی حرفی برای گفتن نداریم.

بازدید اعضای شورای شهر از نمایشگاه دوسالانه مجسمه سازی تهران در موزه هنرهای معاصر

این عضو شورای شهر گفت: خوشبختانه امروز پتانسیل‌های بین‌المللی شدن رویدادهای هنری در کشور ما وجود دارد.  ما می‌توانیم رشد نصب مجسمه‌ها در فضای شهر را یک موفقیت ببینیم در صورتی که این اتفاق به عنوان یک سنت تبدیل به یک موقعیت شود و ما بتوانیم انضباطی را در سطح شهر ببینیم به نظر پیشرفت‌هایی در مسائل دیگر نیز رخ خواهد داد.

رابطه مستمر شورا با انجمن‌های تجسمی

 الهام فخاری نایب رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر، ضمن بازدید از نمایشگاه از پتانسیل و ظرفیت بالای هنر در ایجاد فضایی متناسب با زندگی انسانی یاد کرد. این عضو شورای شهر ضمن ابراز خرسندی از کیفیت و تنوع آثار ارایه شده در دوسالانه، زمینه را برای گسترش همکاری مابین انجمن هنرمندان مجسمه‌ساز و شورای شهر مناسب توصیف کرد.

او افزود: به عنوان عضوی از شورا و کمیسیون فرهنگی در جهت ایجاد امکانات و تامین فضای مناسب برای انجمن و هنرمندان تلاش خواهم کرد و امیدوارم بازدید امروز آغازی بر رابطه مستمر و متقابل شورا با انجمن‌های هنرهای تجسمی محسوب شود.

بهداد لاهوتی دبیر اجرایی هفتمین دوسالانه مجسمه‌سازی تهران نیز در ادامه این نشست گفت: مسئله مکان چه برای برگزاری رویدادها و چه برای سر و سامان گرفتن خود انجمن‌ها به واقع یکی از مهم‌ترین و ضروری‌ترین مسائل است. آرت‌فرها و نمایشگاه‌های تجسمی اینچنینی می‌تواند به یک عنصر درآمدزا و اقتصادی بدل شود.

او ادامه داد: ما علیرغم همه پتانسیل‌هایی که در دست داریم، نتوانستیم به پایه‌های اقتصادی ایده‌آل در هنر برسیم و با وجود همه برندها و مخاطبان همیشگی که در هنر وجود دارد ما تحولی در زمینه تجسمی ایجاد نکردیم.

این هنرمند مجسمه‌ساز گفت: متاسفانه امروز کشورهای حاشیه خلیج فارس از این ضعف ما به نحو احسن استفاده کرده و بازارهای مختلف را در دست گرفته‌اند.

لاهوتی گفت: ما باید به عنوان یک پروژه ملی این اتفاق را مدنظر داشته باشیم که احداث و یا در اختیار قرار دادن محلی مناسب برای برگزاری آرت‌فرها و نمایشگاه‌ها برای تهران ضروری است که نمایشگاه بین‌المللی یکی از همان مکان‌های که می‌توان با هماهنگی‌هایی که صورت می‌گیرد به مرکز برای ارائه هنر تجسمی بدل شود و ما امیدواریم این اتفاق رخ بدهد چرا که در حال حاضر که نزدیکی میان دولت و شورای شهر و مجلس وجود دارد، می‌توان مسیری را برای آینده تعریف کرد.

دوسالانه باید شکلی منطقه‌ای داشته باشد

سید مجتبی موسوی معاون فرهنگی و هنری سازمان زیباسازی شهرداری تهران نیز در ادامه این نشست ضمن تمجید از عملکرد هیئت مدیره انجمن هنرمندان مجسمه‌ساز پیگیری‌های آنان را موجب برگزاری دوباره دوسالانه مجسمه‌سازی دانست و گفت: ما معتقدیم که سطح مجسمه‌سازی ما امروز در جایگاهی قرار دارد که بتوانیم این رویداد هنری را به صورت منطقه‌ای برگزار کنیم.

او ادامه داد: اگر شورای شهر اهتمام ویژه‌ای از این دوسالانه انجام بدهد و از سویی حمایت‌های خود را شامل این دوسالانه و جامعه مجسمه‌سازان کند، دوسالانه مجسمه‌سازی تهران بدون شک می‌تواند شکلی منطقه‌ای داشته باشد.

نگار نادری‌پور رییس هیات مدیره انجمن هنرمندان مجسمه‌ساز ایران نیز با بیان این که بازدید اعضای شورا از نمایشگاه دوسالانه سرآغاز همکاری‌های انجمن‌های تجسمی با شورای شهر در دوره حاضر است، گفت: انجمن‌های هنرهای تجسمی امروز نقش تعیین‌کننده دارند ما به عنوان نهادهای برآمده از دل جامعه هنرمندان از یکسو با نیازها و خواسته‌های این جامعه آشنا و همسو هستیم و از سوی دیگر نسبت به پتانسیل و امکانات جامعه هنرمندان در ایجاد تغییرات و میزان تاثیرگذاری در زندگی شهروندان آگاهیم.

او افزود: امیدواریم شورای شهر با تامین فضا و مکان مناسب برای انجمن‌های هنری، اختصاص دادن فضایی جهت برگزاری دوسالانه‌ها و حمایت از برنامه‌های فرهنگی و هنری آنان، امکان رشد و شکوفایی بیش از پیش هنرمندان تجسمی را میسر سازد.

بازدید اعضای شورای شهر از نمایشگاه دوسالانه مجسمه سازی تهران در موزه هنرهای معاصر

رییس انجمن هنرمندان مجسمه‌ساز ایران گفت: دوسالانه‌ها در عین نمایش، جمع‌بندی و ماحصل هنر پیشرو و روز،  با فراهم آوردن بستری برای ارائه آثار هنرمندان مستقل و تجربه‌گرا به سویه‌ای نوگراتر از هنر پرداخته و امکان ظهور نگرش‌های متفاوت را ممکن می‌سازد و از سوی دیگر به دلیل گستردگی، رویدادهایی ملی و فرامنطقه‌ای هستند که قشر وسیع‌تری از جامعه را مخاطب خود قرار داده و با چیدمان آثار در نقاط مختلف شهر حتی بخشی از مردم و شهروندان را با هنر درگیر می‌نمایند که به طور معمول از مخاطبین این بخش از هنر نیستند. دوسالانه‌ها در جهان یکی از مهمترین منابع جذب توریست و درآمدزایی محسوب می‌‌شوند.

نگار نادری‌پور با اشاره به اهمیت حضور مجسمه‌سازان در طراحی شهری و ارتقا کیفیت زندگی شهروندان اظهار داشت: انجمن هنرمندان مجسمه‌ساز ایران با تکیه بر توانایی و دانش اعضای خود مایل است تا در سیاست‌گذاری و طراحی فضای شهری و در جهت ساماندهی و اصلاح فضای بصری شهر با شورا همکاری نماید. ساخت مجسمه و المان نیز یکی از راه‌های خاطره‌سازی و ایجاد هویت محلی و شهری و تقویت حس تعلق در شهروندان است که البته این مهم تنها با همگامی و همراهی این آثار با سیاست‌گذاری‌های کلان در حوزه منظر شهری محقق خواهد شد.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد که سایر اعضای شورای شهر نیز از این رویداد هنری دیدن نمایند.