دومین جایزه هنر معاصر ویستا

به گزارش خبرگزاری مهر، مراسم اهدای دومین جایزه «ویستا» پنجشنبه ۲۱ دی ماه با حضور هنرمندان و چهره‌هایی مانند کامبیز درم‌بخش، مهدی حسینی، بهزاد شیشه‌گران، یعقوب عمامه‌پیچ و... در موزه هنرهای معاصر تهران برگزار شد.

در این مراسم پیام مفیدی برای ارایه ایده «بدن، جزیره های مستعمراتی و عمق استراتژیک» برنده دومین جایزه هنر معاصر ویستا و نشریه تخصصی تجسمی هنرآگه تجلیل شد.

در ابتدای این برنامه پریسا پهلوان مدیر گالری ویستا و موسس جایزه ویستا پشت تریبون آمد و گفت: جایزه ویستا ایده محور است و به همین دلیل هنرمندان پروپوزال‌های خود را برای شرکت در مسابقه به دبیرخانه ارسال کردند. ۱۹۸ طرح به دست ما رسید که شامل ۱۷۸ کار انفرادی و ۱۹ کار گروهی بود. همچنین ۱۱۴ نفر از شرکت کنندگان خانم و ۷۷ نفر آقا بودند. بیشترین سن شرکت کنندگان ۵۰ سال و کمترین آن ۲۲ سال بود. پروپوزالها در مدیاهای مختلف بودند که بیشترین آنها به چیدمان و کمترین آنها به عکاسی و معماری اختصاص داشت.

پهلوان ادامه داد: جایزه ویستا بستری حمایتی برای یک ایده برگزیده است تا اجرایی شود و در گالری ویستا به نمایش درآید. امیدواریم نشان ویستا جایگاه خود را پیدا کند و در آینده بتوانیم این برنامه را در عرصه‌های گوناگون هنری برگزار کنیم. این رویداد با تلاش گالری ویستا و به طور مستقل انجام می‌شود.

وی با اشاره به اینکه نشان ویستا توسط بهنام کامرانی طراحی شده است، گفت: جایزه ویستا امسال از نظر کیفی و کمی سطح بالاتری دارد و هنرمندانی از شهرستانها و خارج از کشور در این فراخوان شرکت کردند. این جایزه به خاطر ویژگی‌هایی که دارد، می‌تواند در منطقه و حتی جهان مطرح شود اما همه اینها نیازمند زمان، برنامه‌ریزی و همیاری هنرمندان است.
پس از پخش کلیپی بهنام کامرانی استاد دانشگاه و از داوران هر دو دوره این جایزه به صحنه آمد و بیان کرد: جامعه‌ای که از نظر فکری سترون است و از نظر تصویری چیزی برای نشان دادن ندارد، افول می‌کند. جامعه ایرانی در طول تاریخ نشان داده است که همیشه فکر و تصویری تولید کرده است. خوشحالم که گالری ویستا این فرصت را فراهم کرده تا به این فکرها و تصاویر اهمیت داده شود.

حمید سوری یکی دیگر از اعضای هیات انتخاب آثار دومین جایزه ویستا به قرائت بیانیه این هیات پرداخت.

پس از آن  کامبیز درم بخش، مهدی حسینی و فرشته قاضی‌راد به صحنه آمدند تا لوح تقدیر جایزه ویستا را به اعضای هیات داوران شامل حمید سوری، رزیتا شرف جهان، بهرنگ صمدزادگان، نگار تحصیلی و بهنام کامرانی اهدا کنند.

آشنا مصطفوی با طرح «راه حل نهایی»، مجید تبریزی با طرح «فیلی در تاریکی»، معصومه مهتدی با طرح «پیریت»، پیام قلیچی، نازگل نیری، صنم سایه افکن و عماد مردانی با طرح «کاف»، مرجان مدنی رزاقی با طرح «نام ناپذیر»، عماد الدین انوشیروانی با طرح «نود و دو صفحه»، مریم فرشاد  با طرح «اتاق مادر»، عقیل مردانی و عماد مردانی با طرح «سرزمین نابرجا» و پیام مفیدی با «بدن، جزیره‌های مستعمراتی و عمق استراتژیک» همگی نشان ویستا را دریافت کردند.

بهنام کامرانی در ادامه پشت تریبون قرار گرفت و گفت: در جایزه ویستا قصد داریم علاوه بر اهدای نشان و جایزه به هنرمندان، از یک فرد یا ارگان که در طول سال گذشته در هنر معاصر فعال بوده است، تجلیل کنیم. سال گذشته این نشان به کامبیز درم بخش اهدا شد و امسال با توجه به دشواری انتشار یک نشریه و اتکا به فروش گیشه برای ایستادن روی پای خود، این نشان به فرید امین الاسلام و نشریه هنرآگه تعلق می‌گیرد.

بهرنگ صمدزادگان نیز با اشاره به چالش‌های زیاد داوران برای انتخاب اثر برگزیده اظهار کرد: در لحظه آخر تصمیم گرفتیم از اثری که بیشترین چالش در مورد آن وجود داشت تجلیل کنیم.

هیات داوران طرح «راه حل نهایی» اثر آشنا مصطفوی را به دلیل نمایش تاثیرگذار و نوآورانه رویداد شخصی و عیان کردن آن به شکل اثری قابل تامل، شایسته تشویق دانست و دومین جایزه ویستا را به دلیل ارائه درست و سنجیده طرح و تمرکز بر حساسیت‌های اجتماعی و انسانی، و توجه به قربانی شدن تن در مهاجرت و انعکاس آن در کارکرد اثر به طرح «بدن، جزیره های مستعمراتی و عمق استراتژیک» اثر پیام مفیدی اهدا کرد و این اثر را به عنوان اثر برگزیده تشخیص داد.

مبلغ ۳۰ میلیون تومان جایزه ویستا در غیاب پیام مفیدی به نماینده این هنرمند اهدا شد.

نمایشگاه گروهی طرح‌های برگزیده جایزه هنر معاصر ویستا تا ۲۵ دی ماه در گالری ویستا به نشانی خیابان مطهری، خیابان میرعماد، کوچه دوازدهم، پلاک ۱۱ برگزار می‌شود.

https://www.mehrnews.com/news/4197410/%D8%AC%D8%A7%DB%8C%D8%B2%D9%87-%D9%88%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D8%A7-%D8%A8%D8%B1%DA%AF%D8%B2%DB%8C%D8%AF%DA%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4-%D8%B1%D8%A7-%D8%B4%D9%86%D8%A7%D8%AE%D8%AA-%D8%A7%D9%81%D9%88%D9%84-%D8%AC%D8%A7%D9%85%D8%B9%D9%87-%D8%A7%DB%8C-%DA%A9%D9%87-%D8%AA%D8%B5%D9%88%DB%8C%D8%B1-%D9%86%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D8%AF