۷ انجمن تجسمی کشور به انتقال موزه هنرهای معاصر تهران به میراث فرهنگی واکنش نشان دادند

شورای هماهنگی انجمن های تجسمی کشور" که در برگیرنده 7 انجمن (هنرمندان نقاش، هنرمندان مجسمه ساز، عکاسان، تصویرگران، طراحان گرافیک، خوشنویسان، سفال و سرامیک) است، امروز با انتشار بیانیه‌ای نسبت به انتقال "موزه هنرهای معاصر تهران" از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به "سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری" اعتراض کرده و خواهان روشن شدن اهداف و ابعاد این ماجرا شده‌اند.
در این بیانیه آمده است: بر اساس خبرهای شنیده شده در برخی از محافل رسمی، باز هم خبری جدی مبنی بر انتقال بی سروصدای موزه هنرهای معاصر تهران به گوش می رسد. هنوز زمان طولانی ای از خبر انتقال موزه هنرهای معاصر تهران به بنیاد رودکی در اسفند ۱۳۹۴ نگذشته که این بار خبر انتقال این موزه به "سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری"منتشر می شود. همچنین زمزمه هایی مبنی بر انتقال مدیریت و نظارت بر گالری های هنری، حراج ها و دیگر موزه های هنری به سازمان میراث فرهنگی و گردشگری شنیده شده که باعث ایجاد نگرانی های عمیقی در میان هنرمندان شده است.
در این بیانیه آمده است: پنهان کاری نهادهای فرهنگی دولتی و بی اطلاع گذاشتن جامعه هنری از تصمیمات کلان در حوزه فرهنگ و هنر می تواند صدمات جبران ناپذیری به بدنه فرهنگی کشور زده و باعث بی اعتمادی جامعه هنری به دولت و همچنین موجب ایجاد نابسامانی و کژتابی در روند درست و منطقی مسیر فرهنگی کشور شود.
پرسش اصلی این است: نسبت گنجینه ای از میراث فاخر هنری جهان ذیل مجموعه موزه هنرهای معاصر با سازمانی به نام "سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری"چیست؟ که مسولیت نگهداری از آن را باید به این سازمان سپرد، سازمانی که در نگهداری موزه هایش و تشویق مردم به دیدار از میراث تاریخی ایران به شایستگی عمل نکرده است و شبهاتی در حفظ اموال موجود در موزه هایش وجود دارد، چگونه می تواند به شایستگی از حوزه ای که خارج از محدوده‌ی شرح وظایف، دانش و تخصص نداشته‌ی این سازمان است محافظت و نگهداری کند.
در این بیانیه تصریح شده است: موزه هنرهای معاصر تهران به عنوان یکی از مراکز مهم هنری و فرهنگی کشور با پیشینه‌ای بیش از چهل سال و در برگیرنده گنجینه‌ای بی نظیر از هنر مدرن ایران و جهان است. این موزه از قدیمی ترین مکان های گردهم آیی اهالی هنرهای تجسمی به شمار
می رود و با کوشش، دلسوزی، علاقه و حمایت هنرمندان تجسمی کشور این موزه دارای جایگاهی شایسته، مهم، جدی و تاثیر گذار برای رشد و ارائه‌ی هنرهای تجسمی کشور در عرصه‌ی ملی و بین المللی است. از این رو تصمیم گیری های غیر کارشناسانه و بدون اطلاع هنرمندان تجسمی کشور و انجمن‌های تخصصی و هنری درباره آینده این موزه مهم بین‌المللی خارج از ضوابط و قواعد مدیریت فرهنگی بوده و ۷ انجمن تجسمی کشور به نمایندگی از جامعه هنری ایران قاطعانه نسبت به این تصمیم دولت اعتراض کرده و خواهان پاسخگویی روشن و مستدل مسولان دولتی به هنرمندان، حقوقدانان، کارشناسان و مردم ایران هستند.

انجمن هنرمندان نقاش ایران
انجمن هنرمندان مجسمه ساز ایران
انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران
انجمن خوشنویسان ایران
انجمن عکاسان ایران
انجمن هنرمندان سفالگر ایران
انجمن تصویرگران ایران