گلایه انجمن هنرمندان مجسمه‌ساز از روند نزولی اعطای مجوز

رئیس هیأت مدیره انجمن هنرمندان مجسمه‌ساز ایران ضمن گلایه از روند نزولی اعطای مجوز توسط وزارت ارشاد گفت: جمعه 26 مرداد مجمع عمومی سالیانه برای انتخاب اعضای هیأت مدیره یازدهم برگزار می‌شود.
 گزارش خبرنگار تجسمی خبرگزاری فارس، نشست خبری انجمن هنرمندان مجسمه‌ساز پیش از ظهر امروز (سه‌شنبه 23 مرداد) در خانه شماره 2 هنرمندان ایران برگزار شد.

* «مجوز و پروانه فعالیت» ضرورت کارگاه‌های مجسمه‌سازی است

نگار نادری‌پور رئیس هیأت مدیره انجمن هنرمندان مجسمه‌ساز ایران در ابتدای این نشست اظهار داشت:‌ انجمن در آستانه 20 سالگی تأسیس خود است و تغییرات بزرگی برای شکوفایی بیشتر را کلید زده است.

وی ادامه داد: یکی از مصادیق توسعه‌یافتگی فرهنگی، شکل‌‌گیری انجمن‌هاست. داشتن شرایط حرفه‌ای و شغلی نیازمند هر رشته هنری از جمله مجسمه‌سازی است. اواخر سال 95 ملاقاتی با وزیر وقت ارشاد (سیدرضا صالحی امیری) داشتیم و مسئله‌گواهی‌های هنری را که دردی از جامعه مجسمه‌ساز دوا نمی‌کند، مطرح کردیم. مجسمه‌سازی نیاز به مواد اولیه و کارگاه دارد و داشتن پروانه ضرورت اولیه برای این حرفه است. ایشان آن زمان با خواسته ما موافقت کردند و زمینه برای اعطای مجوز و پروانه فعالیت ایجاد شد و تفاهم‌نامه‌ای با ارشاد امضاء کردیم و اساسنامه جدید ثبت کردیم.

نادری‌پور افزود: اما طی این مدت سیاست‌های بالادستی ارشاد تغییر کرده و بنایشان بر کاهش تعداد مجوزهاست. مثلاً در حوزه موسیقی تعدّد مجوز جلوی کار هنرمند را می‌گیرد اما مجسمه‌سازی برعکس نیاز به این مجوز دارد. شرایط رشته‌های هنری قابل تعمیم به یکدیگر نیست.

وی خاطرنشان کرد: فعلاً با مساعدت مدیرکل جدید دفتر تجسمی بنا شده مجوزها داده شود اما صدور پروانه هنوز با اما و اگر مواجه است. امیدواریم این مشکل سریع‌تر رفع و پروانه کارگاه‌های مجسمه‌سازی صادر شود.

رئیس هیأت مدیره انجمن هنرمندان مجسمه ساز ایران درباره اهمیت مجوز گفت: مجوز برای بهره‌مندی از معافیت‌های مالیاتی و آبونمان‌های انرژی نظیر اعمال تعرفه فرهنگی برای آب و برق کارگاه‌ ضروری است. ضمن اینکه مجوز به مراتب اعتبارش از مدرک دانشگاهی است و بیانگر این است که فرد در آن حرفه مشغول به کار است.

نادری‌پور خاطرنشان کرد: با تغییراتی که در شهرداری تهران رخ داد، میزان سفارش کار به انجمن تا حد زیادی کاهش یافته است. سیاست‌های ارشاد هم مطابق با نیازهای انجمن نیست، امیدوارم این رویه تغییر کند.

وی در پایان از همکارانش در هیأت مدیره دهم که طی ۲ سال فعالیت داشتند، تشکر کرد.

* ۴ تغییر در اساسنامه جدید انجمن

روح‌الله شمس‌زاده دبیر هیأت مدیره انجمن هنرمندان مجسمه‌ساز هم در این نشست گفت: با شروع هیأت مدیره دور جدید،‌ بستر بروز توانمندی‌های انجمن نیاز به شکل‌گیری داشت، به همین دلیل اصلاح اساسنامه را با تشکیل مجمع فوق‌العاده انجام دادیم. تدوین چشم‌انداز، برگزاری دوسالانه هفته مجسمه‌سازی و برگزاری نشست‌های تخصصی از دیگر اقدامات ما طی دو سال اخیر است تا نهادهای بالادستی بتوانند با انجمن ما به عنوان یک سازمان مردم‌نهاد تعامل کنند، اما متأسفانه جلسات‌مان با نهادهای بالادستی نتیجه مطلوب را ندارد و اعتماد متقابل شکل نمی‌گیرد.

وی ابراز امیدواری کرد با ورود هیأت مدیره جدید که جمعه ۲۶ مرداد از طریق مجمع عمومی سالیانه برگزار می‌شود، انجمن بتواند این تعامل را به حد اعلاء‌ برساند.

محمدرضا یزدی نایب رئیس هیأت مدیره انجمن هنرمندان مجسمه‌ساز هم گفت: 22 دی ماه سال گذشته با تشکیل نخستین مجمع فوق‌العاده انجمن، اساسنامه جدید با اکثریت آراء رأی‌گیری شد و در 25 اردیبهشت امسال، اساسنامه جدید نهایتاً‌به تصویب رسید.

وی ادامه داد: این تغییر اساسنامه یک نیاز برای انجمن ما بود و تغییرات کلی آن نسبت به قبل در 1- تقویت سویه حرفه‌ای فعالیت‌ها و خدمات انجمن ـ با امکان طبقه‌بندی اعضاء و اعطای تسهیلات ـ 2- تقویت وظایف با قابلیت‌های انجمن با نهادهای بالادست ـ 3- ارتقای رسانه‌های ارتباطی انجمن در تعامل با اعضاء ـ 4- امکان ارائه خدمات انجمن با تصویب آئین‌‌های مربوطه است.

نایب رئیس هیأت مدیره انجمن هنرمندان مجسمه‌ساز در پاسخ به این پرسش که مشکلات اقتصادی و تحریم‌ها تا چه میزان بر کار مجسمه‌سازان اثر گذاشته است، گفت: ما به عنوان مجسمه‌ساز اولاً به شدت با افزایش نرخ مواد اولیه مواجه هستیم، ثانیاً انتقال آثار هنرمندان برای حضور در نمایشگاه‌های بین‌المللی با مشکل مواجه شده است. همچنین هزینه ارسال مرسولات داخلی تقریباً تا دو برابر افزایش یافته است.

* مبلغ حق عضویت در انجمن سالانه تغییر می‌کند

بیژن غنچه‌پور خزانه‌دار انجمن هم در این نشست اظهار داشت: هیأت مدیره دهم انجمن از روز اول تأکید داشت انجمن باید توان اداره مستقل خود و هزینه‌کرد را داشته باشد، بنابر این تلاش کردیم تمام موانعی را که سر راه درآمدزایی انجمن وجود داشت، رفع کنیم از جمله اینکه سابق تصور می‌شد گردش مالی عظیم در انجمن ممکن است حاشیه‌ساز شود، اما ما چنین نگاهی نداشتیم و به همین دلیل در اساسنامه جدید راه‌های قانونی برای درآمدزایی انجمن پیش‌بینی کردیم.

وی اظهار داشت: حق عضویت در انجمن ما وجود داشت اما از دو دهه قبل تغییر نکرده بود و مبلغ بسیار ناچیزی بود. بنابر این تعیین میزان حق عضویت از مجمع فوق‌العاده به مجمع سالانه منوط شد تا با افزایش تورم، بتوانیم این رقم را تغییر دهیم. از نمونه‌های درآمدزایی برای انجمن و اعضایش می‌توان به همکاری با شهرداری‌های تهران، مشهد، قزوین و محلات اشاره کرد.

مجید حقیقتی عضو هیأت مدیره انجمن درباره ضرورت ارائه کارهای انجمن مجسمه‌سازان در فضای مجازی،‌گفت: پس از نیازسنجی برای و بسایت انجمن، تغییراتی در آن ایجاد کردیم و صفحه شخصی تمام اعضاء در سایت انجمن ایجاد شد. همچنین صفحه اینستاگرام انجمن را تقویت کردیم.