تلاش ما ایجاد شرایط حرفه‌ای و شغلی مناسب برای اعضا است

هیئت مدیره انجمن هنرمندان مجسمه ساز ایران به تشریح فعالیت‌های دو سال گذشته پرداخت.
نادری پور: تلاش ما ایجاد شرایط حرفه‌ای و شغلی مناسب برای اعضا است

سرویس تجسمی هنرآنلاین: نشست خبری هیئت مدیره انجمن هنرمندان مجسمه‌ساز ایران روز سه‌شنبه 23 مرداد و در آستانه برگزاری انتخابات دوره جدید هیئت مدیره این انجمن در خانه هنرمندان شماره 2 برگزار شد. در این برنامه نگار نادری‌پور رییس هیات مدیره انجمن، به همراه مجید حقیقی، بیژن غنچه‌پور، محمدرضا یزدی و روح‌الله شمسی‌زاده به بیان گزارشی از فعالیت دوساله هیئت مدیره فعلی انجمن مجسمه‌سازان پرداختند.

نگار نادری‌پور در ابتدای این جلسه با اشاره به اینکه انجمن مجسمه‌سازان حدود 20 سال پیش فعالیت خود را آغاز کرد، گفت: هیئت مدیره فعلی برای رسیدن به نقش و جایگاه واقعی یک انجمن تلاش زیادی کرد و از اولین نکاتی که در نظر داشتیم ایجاد شرایط حرفه‌ای و شغلی مناسب برای اعضا بود. مجسمه‌سازان برای ایجاد کارگاه نیاز به مجوز فعالیت و پروانه کار دارند. اواخر سال 95 در ملاقات با وزیر ارشاد ضرورت اعطای پروانه به مجسمه‌سازان متقاضی مطرح شد و تفاهم نامه‌ای را با اداره کل تجسمی امضا کردیم. اما متاسفانه پس از آن سیاست‌های بالادستی در وزارت ارشاد تغییر کرد و قرار بر این است که تعداد مجوزها در رشته‌های مختلف هنری کم شود. این در حالی است که مجسمه‌سازی با رشته‌های دیگر تفاوت دارد و داشتن پروانه فعالیت برای ما بسیار ضروری است.

پس از آن روح‌الله شمسی‌زاده گفت: در این دوره از هیئت مدیره انجمن اتفاقات زیادی برای اولین بار رخ داد. در ابتدای کار با اعضای هیئت مدیره‌های قبلی صحبت کردیم و پس از آن فعالیت برای اصلاح اساسنامه انجمن آغاز شد. تدوین سند چشم‌انداز، برگزاری هفتمین دوسالانه مجسمه‌سازی، برگزاری نمایشگاه‌های مختلف، تثبیت جایگاه انجمن به عنوان نهاد تصمیم گیرنده و تاثیرگذار، اطلاع رسانی مداوم و شفاف، برگزاری نشست‌های تخصصی، راه‌اندازی سایت و نشریه و... همگی اقداماتی بود که جایگاه و کیفیت انجمن را تثبیت کرد تا نهادهای بالادستی بتوانند در تعامل با انجمن باشند.

شمسی‌زاده افزود: پس از دو سال و حضور در صدها جلسه با هیئت مدیره و نهادهای مختلف، می‌توانم بگویم که جلسات ما با نهادهای بالادست اغلب یک شروع هیجانی از طرف آنها دارد اما در نهایت کار خودشان را انجام می‌دهند و اعتمادی به تشکل‌های تخصصی ندارند. این در حالی است که سیاست‌گذاری‌ها در نهادهایی مانند شهرداری، وزارت ارشاد و... باید با همکاری انجمن‌های هنری انجام شود، اما ارتباط آنها با ما چندان ایده‌آل نبوده است.

محمدرضا یزدی در ادامه این برنامه گفت: یکی از کارهای این دوره هیئت مدیره برگزاری مجمع فوق‌العاده در تاریخ 22 دی 96 بود و پس از جلسات متعددی که در جهت تدوین اساسنامه و سند چشم‌انداز تشکیل شده و کارشناسان در آنها مشارکت کرده بودند، با رای اکثریت اعضا پس از بیست سال اساسنامه جدید انجمن به تصویب رسید. در این اساسنامه اهداف استراتژیک که وظایف انجمن را مشخص می‌کند مطرح شده است.

یزدی ادامه داد: اتفاق مهم دیگر پس از تصویب اساسنامه جدید، تدوین سند چشم‌انداز بود. اساسنامه با نگاهی دوراندیشانه تدوین شد و آنچه به شکل حقوقی و قانونی برای انجمن لازم بود در آن آمد. اما نکات ریزتری وجود دارد که به عنوان اهداف عملیاتی مطرح می‌شوند و راه را برای رسیدن به آن کلیات فراهم می‌کنند و این نکات در سند راهبردی آمده است.

پس از آن بیژن غنچه‌پور، خزانه‌دار انجمن گفت: هیئت مدیره دهم از ابتدای فعالیت خود عقیده داشت انجمن در صورتی می‌تواند قوی و مستقل عمل کند که توان اقتصادی برای اداره کردن خود داشته باشد. در غیر این صورت خطر تبدیل شدن از یک انجمن مردمی به یک انجمن دولتی وجود دارد. ما تلاش کردیم موانع سر راه درآمدزایی انجمن را رفع کنیم و نگاه غلطی که به گردش سرمایه در انجمن‌ها وجود دارد را برطرف کنیم.

غنچه‌پور افزود: یکی از موانع ما خود اساسنامه انجمن بود و در اساسنامه جدید راه‌هایی قانونی برای کسب درآمد پیش‌بینی کردیم. حق عضویت اعضا مهمترین منبع درآمد انجمن‌ها است اما از 20 سال پیش حق عضویت اعضای انجمن مجسمه‌سازان تغییر نکرده است. تصمیم برای افزایش این مبلغ منوط به برگزاری مجمع فوق‌العاده است، بنابراین در اساسنامه جدید تصمیم بر این شد که هر سال در مجامع عادی انجمن مبلغ جدید تعیین شود. همچنین با نهادها و سازمان‌های مختلف تعامل داشتیم که تا جایی که استقلال انجمن خدشه‌دار نشود، با آنها همکاری داشته و کسب درآمد کنیم.

مجید حقیقی نیز در ارتباط با بحث فضای مجازی گفت: فعالیت‌های متعددی در انجمن صورت می‌گرفت اما انعکاس خبری آنها مناسب نبود. بنابراین ما کمبود فضای مجازی و ارتباطی را حس می‌کردیم. در این دوره طراحی مجدد سایت انجمن انجام شد تا آن را کاربردی‌تر کند. یکی از دغدغه‌های اعضا این بود که نمی‌توانند خود را معرفی کنند، بنابراین صفحات شخصی برای آنها در سایت انجمن ایجاد شد تا هر هنرمند بتواند در حد ممکن فعالیت‌های خود را معرفی کند.

در بخش دیگری نگار نادری‌پور گفت: اتفاق خوبی که در حال شکل‌گیری است، بحث نظام صنفی و امنیت شغلی است. پس از مطالعات زیاد در وزارت ارشاد، مسئولان به این نتیجه رسیدند که این کار باید توسط خود انجمن‌ها انجام شود و مواردی مانند بیمه بیکاری فعالان فرهنگ و هنر هم اکنون توسط انجمن‌ها در حال بررسی است.

نادری‌پور ادامه داد: شکل‌گیری شورای انجمن‌های تجسمی از مهمترین اتفاقات اخیر است. این که هفت انجمن تجسمی به وحدتی رسیدند که بیانیه‌ها و موضع‌گیری‌های مشترکی داشته باشند، نشانه درک بالای هنرمندان عرصه تجسمی است. امیدواریم این شورا هر روز قوی‌تر شود تا بتواند در شرایطی که فعالیت برای هنرمندان مستقل هر روز سخت‌تر می‌شود، مطالبات هنرمندان را پیگیری کند.

در پایان این نشست اعضای هیئت مدیره انجمن به بیان تاثیرات شرایط اقتصادی فعلی بر فعالیت هنرمندان پرداختند و مسائلی مانند افزایش قیمت شدید مواد اولیه مانند آهن، رزین، سنگ و...، دشوار شدن انتقال آثار به مناطق دیگر به دلیل عدم همکاری خطوط هواپیمایی، پایین آمدن خرید آثار توسط مردم به دلیل شرایط نامناسب مالی، کم شدن بودجه نهادهای سفارش دهنده مجسمه مانند شهرداری و... اشاره کردند.

گفتنی است انتخابات دوره جدید هیئت مدیره انجمن مجسمه‌سازان ایران روز جمعه 26 مرداد در خانه هنرمندان برگزار می‌شود.